HDR - High Dynamic Range

Tento pojem se běžně používá pro fotografie, které zachycují extrémně velký rozsah jasů, tedy zachycují velký dynamický rozsah scény. Většinou se jedná o složeninu z několika snímků pořízených s různou expozicí.

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWXZ

HDR fotografie by měla zobrazit fotografii s velkým rozsahem jasů velice podobně tomu, jak bychom danou scénu mohli vidět pouhým okem. Snímače digitálních fotoaparátů bohužel nedokážou zachytit tak velký rozsah jasů, takže mnohdy dochází k tomu, že se na normálně vyfoceném snímku vyskytují přeexponovaná místa (tzv. přepaly) a zároveň i ta podexponovaná, tedy zcela černé stíny (tzv. podpaly).

HDR snímky jsou tedy složeny z několika různě exponovaných fotografií, přičemž k jejich složení dojde buď přímo ve fotoaparátu a nebo pomocí vhodného programu při zpracování v počítači.

Pokud HDR fotografii pořídíte rovnou fotoaparátem, který tento režim nabízí, nemáte s tím žádnou velkou práci a výsledek je většinou uspokojivý. Daleko větší kontrolu nad výsledným efektem ale získáte pouze při zpracování různě exponovaných fotografií při úpravách v počítači.

Podívejte se na nejoblíbenější HDR fotografie v naší Galerii.

Přečtěte si články o HDR v našem Magazínu:


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím