Hot shoe – patice na blesk (příslušenství)

Konektor, do něhož lze zasunout vnější blesk (nebo příslušenství, jako jsou dálkové ovladače nebo adaptéry blesku), obvykle umístěný na horní straně fotoaparátu.

Konektor má po stranách dva zahnuté kovové výčnělky (tzv. sáňky) a uvnitř jeden nebo více elektrických kontaktů umožňujících spolupráci fotoaparátu a blesku. Pokud nemá konektor elektrický kontakt, jedná se o botku pro příslušenství. I blesk je vybaven napájenou botkou a obvykle i aretačním mechanismem, který brání vypadnutí blesku z botky.

U systémových blesků je v patici ještě několik menších kontaktů, které zajišťují výměnu informací mezi tělem přístroje a bleskem. Jedná se především o informace o citlivosti, nastavené cloně a ohnisku objektivu, o vzdálenosti, na kterou je zaostřeno a také o síle záblesku. Čidlo pro kontrolu síly záblesku bývá totiž umístěno v těle přístroje a nikoliv v blesku.
U jednotlivých výrobců se rozmístění těchto kontaktů většinou liší, takže jejich blesky nejsou navzájem kompatibilní.

Komentáře

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.