Magazín

Fotoporadna

Jak dodat rodinným fotografiím originalitu

Lucie DrietomskáAktualizováno: 14. 3. 2022 v 17:31 • Rubrika: Fotoporadna

Jak dodat rodinným fotografiím originalitu

Zdají se vám vaše fotky v albu nudné a až příliš obyčejné? Chcete si focení s dětmi užít a mít skvělou zábavnou vzpomínku? V tom případě jste tady správně. V následujícím článku se vám pokusím předestřít několik nápadů, jak můžete vylepšit své rodinné album a navíc si focení skvěle užít. V článku najdete také vždy stručný výpis vhodné fotografické techniky, abyste dosáhli požadovaného výsledku při hezky rozmazaném pozadí u portrétů, nebo kvalitně zachytili dovádějící děti.

Obsah

Stejné oblečení neboli focení barev

Máte malé děti a chcete s nimi mít nevšední a kreativní fotografii v albu? Nejsnadnější řešení máte ve skříni. Stačí, abyste měli stejné oblečení, jako například pruhovaná, nebo kostkatá košile. Představte si vaše malé dítě, vedle třeba to starší, dále bude sedět maminka a na závěr tatínek a všichni budete mít stejně barevné a vzorované košile. Fotka bude nejen stylová a elegantní, ale taky úsměvná a vždy vás zahrne příjemným pocitem, když se na ni podíváte.


Foto: Vera Fox Štabrila

Nemáte pro všechny stejnobarevné oblečení a nemůžete ho nikde sehnat? Nevadí, zvolte třeba stínování barev, kde ku příkladu nejmladší dítě bude mít žlutý svetr, větší dítě oranžový, maminka svěle červený a tatínek rudý. Můžete zvolit jakékoliv přechody. Třeba od světle zelené po tmavě zelenou nebo až modrou, či fialové odstíny. Zajímavý by byl i přechod od bílé do černé, kde by kontrast vynikl o to více, pokud by byla celá fotografie černobílá. Nebojte se toho.


Foto: Marta Hlavicová

Hra s ovocem a zeleninou

Jak se říká, všichni jsme uvnitř dětmi, tak proč si to neužít při focení a nepojmout ho jako hru? Co třeba využít potraviny, které máme kolem sebe. Jako šatičky pro dcerku by mohl skvělou roli sehrát meloun, nebo jahoda. A pro chlapečka? Tak co třeba houba, nebo jablko? Tatínek by byl skvělou zdravou brokolicí, či bramborou a maminka třeba tykví. Fantazii se meze nekladou a vy máte před sebou širokou škálu potravin, kterou můžete do hry zahrnout.

Podstatou je, abyste tělo focené osoby nahradili jídlem. Je už na vás, jestli použitou potravinu vyřežete do tvaru oblečení, nebo jen celou přiložíte. Ovoce či zeleninu můžete před foceným objektem podržet v ruce, nebo napíchnout na vidličku a dodat tak fotce další dějovou linii. Při tomhle typu fotky je ovšem nutno mít výpomoc, která bude opticky štelovat jídlo do správné polohy tak, aby sedělo k požadované scéně.


Foto: Zdeněk Dvořák

Zahrajme si divadlo

Máte rádi divadlo nebo ještě líp pohádky? Pokud ano, může se stát vaše podlaha dějištěm vikingských válek, ale i místem, kde budou vaše malé princezny lítat s jednorožci. Jak na to? Stačí mít po ruce žebřík, širokoúhlý objektiv a hodně nápadů. Focení probíhá tak, že si předem domluvíte scénu, kterou byste chtěli fotit (můžete si ji také načrtnout na papír, abyste měli představu, co budete chtít kam umístit). Například vaše dcerka chce mít křídla a lítat s jednorožci. Na zem poskládáme/zmuchláme bílé látky, které budou imitovat oblaka – můžeme je klidně vystříhat také z papíru, dobře poslouží i čistě bílé ručníky, prostěradlo nebo svetr. Můžete zvolit i noční oblohu, stačí přidat z papíru vystřižené hvězdičky.

Oblohu bychom měli, teď pojďme na jednorožce, který může být třeba plyšová hračka koně položená na zemi, na které bude křídou dokreslený roh, nebo pokud máte duši malíře, může být celý jednorožec namalovaný křídou i vystřižený z papíru. A teď hlavní postava, kterou bude malá holčička jako andílek s křídlama. Požádejte dívenku, aby si lehla na zem do vhodné pozice, jako by běžela přes mraky a následně k ní namalujte křídou křídla, díky kterým bude moci na fotce létat. Pokud nechcete použít křídu, stačí natáhnout na podlahu černou, nebo tmavě modrou látku a všechno výše zmíněné nastříhat z papíru.


Foto: Vera Fox Štabrila

To samé můžete udělat i s dospělými, které můžete situovat, jako kdyby leželi na posteli, či louce poseté květinami (látka pomalovaná květinami, nebo přímá kresba křídou na podlaze). Nebojte se experimentovat. Pokud se nebojíte špíny, pokojně nasypte na zem mouku (cukr nedoporučujeme, to byste pak měli všechno lepkavé), lehněte si s partnerem do ní a udělejte si zimního anděla v mouce. Kolem sebe můžete mít rozházené zimní oblečení, případně být propojení jednou dlouhou šálou. Takhle mohou vzniknout velice zajímavé kompozice a věřte, že když jim obětujete jeden celý den, bude výsledek rozhodně stát za to a vy si tak focení s rodinou náramně užijete.

Balónky, bublinky a louže

Focení v exteriéru je všeobecně velice oblíbené nejen pro lepší světelné podmínky, ale také pro hezčí přirozené prostředí. Čím ale ozvláštnit takové rodinné focení třeba na obyčejné zahradě? Pojďme se na to spolu podívat a vykouzlit trochu magie. Už jako děti jsme milovali bublinky. Tak proč to teď nezopakovat? V dnešní době už nemáme pouze obyčejné malé bublifuky, ale také ty speciální, které nám udělají několikanásobně větší bubliny. Tak to nebude zábava pouze pro děti, ale také pro dospělé. Jelikož budou především děti nejspíš bujaře dovádět, doporučila bych zde rychlejší zoomový objektiv, abyste si mohli flexibilně přiblížit nebo oddálit jednotlivé momenty.


Foto: Květa Urbanová

O něco náročnější by pak bylo focení s balónky, které by byly napuštěné héliem. Tohle nedoporučuji fotit s velmi malými dětmi, které by se jich mohli polekat. Náš tip je zaplést balónky například do pramenů vlasů tak, aby je nadzvedly (prameny nesmí být velké, jinak budou těžké a nezvednou se). Takto ale dostanete velice nevšední portrét. Námět pro rodinnou fotografii by mohl být i ten, že dětem (nebo partnerovi, pokud jste jenom dva) uvážete kolem těla héliem napuštěné balónky různých barev. Osoba s balónky ve chvíli focení vyskočí co nejvýše a druhá osoba ji bude držet na provázku nebo za ruku.

Při focení dětí je mohou rodiče držet za ruce mezi sebou a děti ovázané balónky budou ve výskoku vypadat, jakoby se vznášeli. Fotka bude o to zajímavější, podle toho, kolik barevných balónků použijete. Pokud vám plány překazí deštivé počasí, ale vy chcete pořídit rodinnou fotografii za každou cenu, stačí využít to, co nám dává příroda. Vzpomeňte si, jak jste jako děti milovali, když jste mohli skákat do louží. Proč si to tedy nezopakovat jako rodina? Stačí si najít po dešti větší louži, nazout si gumáky a hurá do toho. Dokud ještě nemáte vodu rozčeřenou, zkuste statický portrét, kde budete jenom všichni stát a na vodní hladině atmosféru dotvoří vaše odrazy.


Foto: Lucie Pařízková

Pro zajímavější efekt doporučuji dát dětem (nebo vaší drahé polovičce) třeba rudé či žluté holinky. V kontrastu s tmavým oblečením to bude vypadat skvěle. Po sérii statických fotografií může začít ta pravá zábava. Rodiče můžou chodit s dětmi přes vodu, děti tady můžou skákat a cákat vodu všude kolem (případně běhat i se psem, pokud máte domácího mazlíčka, byla by jistě škoda nezapojit ho do rodinného dění), dvojice můžou využít kontrastního deštníku jako romantické kulisy. Jen jen na vás, co nakonec vymyslíte. 

K takovému typu focení doporučuji také větší zoomové ohnisko, například 24-70 mm, 24-105 mm, 70-200 mm nebo obdobné. Větší zoom je ideální, protože se chceme vyhnout namočení techniky. Musíme tak stát ideálně mimo vodu, nebo alespoň dostatečně daleko. Jelikož se kromě prvních záběrů jedná o focení pohybu, nesmíme fotit s časem kratším než 1/1000, jinak budeme mít pohyb rozmazaný a nebude „zmrazený v čase,“ čehož chceme prioritně docílit pro hezkou a kreativní rodinnou fotografii.


Foto: Kamil Žemlička

Hloubka ostrosti neboli trochu přirozenosti

Nejjednodušším a nejpřirozenějším způsobem, jak oživit rodinnou fotografii, je využít samotnou přírodu. Mezi fotografy (a nejen mezi nimi) je velice oblíbený bokeh na pozadí portrétů. Laicky řečeno, jedná se o ty hezké kuličky v pozadí fotografií, které každý obdivuje. Tohoto efektu lze dosáhnout velice jednoduše. Použijete pevný objektiv s co nejnižší clonou (f/1,4, f/1,8, nebo f/2,8). Můžete využít i zoom objektivy, ovšem u něj nemáte záruku, že docílíte požadovanou kvalitu kresby. Najdeme si vhodné pozadí. Budou to buďto stromy nebo keře, kde budou mezery mezi listím ve spojení se světlem tvořit očekávaný bokeh. Postavy musí stát dostatečně daleko od stromů, aby se nám bokeh vytvořil, ale ne zas moc. Platí zde pravidlo, že čím dál budou postavy od pozadí, tím bude pozadí nekonkrétnější (rozmazanější). Ovšem pokud se postavíme moc blízko, budou všechny detaily listů tak viditelné, že budou ve výsledné fotografii působit spíše rušivě a odvádět naši pozornost od hezké rodinky, kterou právě fotíme.

Dalším tipem, jak využít hloubku ostrosti, je přidat do fotky příběh. Například rodiče mají malé dítě, které je pro ně vším. Umístíme ho proto doprostřed scény, čímž zajistíme, aby bylo nejostřejší (zaostřením a umístěním na střed na něj klademe důraz). Rodiče postavíme za dítě do takové vzdálenosti, aby nebyli konkrétními postavami, ale aby bylo zřejmé, že se jedná o rodiče. Za nimi by mělo být co nejvíc vzdálené pozadí, aby bylo ve výsledné fotce ještě nekonkrétnější než rodiče a nepůsobilo tak rušivě.

Když už mluvíme o jednotlivých plánech fotografie, třetí možnost, jak udělat zajímavou fotografii, je využití přírody kolem a fotit doslova skrz přírodu. Jestli použijete díru v keři, nebo větve stromu či listy ze země, je to jen na vás. Podstatné je, abyste výše zmíněné „pomůcky“ dostaly těsně před objektiv a vytvořili tak na fotce rozmazaný efekt. Použití větví (listů nebo jiných prvků přírody) dodá výsledné fotografii profesionální vzhled a také snový nádech.


Foto: Lucie Drietomská

Úvodní foto: Klára Slámová

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.