Lens - čočka

Skleněný nebo plastový optický prvek, který je vybroušený a vyleštěný do určitého tvaru, obvykle části koule (sférická čočka).

Část světelných paprsků se při průchodu rozhraním vzduchu a optického materiálu vždy odrazí. Zbytek prochází do objektivu a láme se, tj. mění se směr jejich pohybu. Soustava čoček (spojek a rozptylek) tvoří dohromady objektiv nebo jiný optický přístroj (dalekohled, mikroskop, dálkoměr atd). Při optimálním uspořádání čoček vzniká v obrazové rovině zaostřený obraz fotografovaného subjektu. To je ale jen teoreticky, prakticky se samozřejmě vyskytuje celá řada optických vad, které se korigují jednak uspořádáním čoček, dále jejich rozdílným materiálem (viz ED sklo) a také jejich speciálním tvarem. Běžná sférická čočka je vlastně kulová plocha (výřez z koule), ale tzv. asferická čočka má složitější tvar (např. parabolická plocha).

Komentáře

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.