Polarisation filter – polarizační filtr

Polarizační filtr je jeden z nejčastěji používaných a nejužitečnějších filtrů ve fotografii.

Díky efektu, který poskytuje, je možno odfiltrovat odlesky z nekovových předmětů - tedy od skoro všech předmětů, aspoň trochu se leskne všechno. Tím dochází k daleko sytějšímu podání barev, zvýraznění bílých mraků na obloze a podobně.

Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Polarizační filtr propouští pouze světlo, které kmitá v jednom směru. Filtr je v praxi našroubovaný na objektivu a je konstruován jako otočný. Požadovaný směr kmitání se řídí natočením filtru. Tím dochází k zachytávání polarizovaného světla. Polarizované světlo vzniká především odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) nebo průchodem materiálem, který světlo polarizuje (např. opar), rozptylem a lomem světla nebo absorbcí.
Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje vůbec. Stejně tak se efekt neprojevuje při fotografování s pomocí blesku. Pokud chceme pomocí polarizačního filtru odstranit odlesky např. ze skla, bývá účinek největší, fotografujeme-li směrem, který svírá s lesknoucím se povrchem úhel zhruba 35 stupňů. Při použití polarizačního filtru dochází také k úbytku světla o cca 1,5 EV.
Existují dva základní typy polarizačních filtrů

  • lineární - po průchodem lineárním filtrem je světlo polarizované
  • cirkulární - cirkulární filtr má pomocnou fólii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo opět rozkmitá do všech směrů

Použití lineárního filtru může mít u digitálního fotoaparátu negativní vliv na kvalitu autofokusu nebo měření expozice.

Pokračujte na Polarizační filtry

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na (29) | Dobrý den, ano, více filtrů na sebe nasadit jde, ale moc se to nedoporučuje, protože to snižuje kvalitu obrazu. Čím méně filtrů před objektivem, tím lépe. Pokud chcete použít polarizační fitr, je ideální sundat ochranný filtr a až pak nasadit polarizační.

30

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 01. 10. 2015 |Reagovat

Miheela H

Dobrý den, dá se polarizační filtr dát na ochranný filtr nebo naopak? Všeobecně, dá se nasadit více filtrů na sebe? Děkuji.

29

Michaela Holubová, 30. 09. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 27 | Dobrý den, najdete je zde http://www.megapixel.cz/olympus-ez-1260-swd#access ories.
28

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 05. 05. 2011 |Reagovat

F

Dobrý den,
jaký polarizační a UV filtr by jste mi doporučil z vaší nabídky pro ZUIKO 12-60mm.
děkuji
27

Fojt, 04. 05. 2011 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 25 | Dobrý den, ano, problémy s ostřením s největší pravděpodobností způsobuje právě nekvalitní polarizační filtr. Může to býtzpůsobeno i tím, že je tzv. lineární. Pro přístroje s automatickým ostřením je třeba používat cirkulární PL filtr.
26

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 23. 11. 2010 |Reagovat

J

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli extralevný pol. filtr (zn. Massa, cena na aukru cca 200,-) může dělat problém při ostření. Mám Nikon D60 se setovými objektivy 18-55 VR a 55-200 VR a koupil jsem zmíněný filtr. Všiml jsem si, že s nasazeným filtrem není možné kvalitně zaostřit ani na AF ani manuálně i když bez filtru je zaostření v pohodě. Problém je samozřejmě nejvíce patrný na dlouhém ohnisku. Může to být kombinace "levného" foťáku a objektivů s levným filtrem nebo to bude záležitost jen toho nekvalitního filtru pochybné značky? Jde mi o to, jestli se stejný problém nemůže opakovat i když si koupím nějaký kvalitnější filtr třeba z vaší nabídky (kde máte předpokládám prověřené značky)? Děkuji za odpověď.
25

Jura, 12. 11. 2010 |Reagovat

D

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc s výběrem polarizačního filtru pro objektiv Sigma 17-70. Ráda bych dobrý poměr cena/kvalita. Děkuji
24

D.Petrásková, 09. 06. 2010 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 22 | Dobrý den, pro tento objektiv bych doporučil http://www.megapixel.cz/b-w-polarizacni-cirkularni -filtr-mrc-slim-62-mm a nebo ještě lépe systém http://www.megapixel.cz/filtry-cokin jehož používání je popsáno zde http://www.megapixel.cz/jak-vybrat-filtry-cokin. Je ideální pro používání přechodových filtrů a umožňuje i kombinaci s polarizačním filtrem.
23

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 13. 08. 2009 |Reagovat

b

dobrý den mám Objektiv Sony Carl Zeiss DT 16-80 mm f 3,5-4,5 Vario-Sonnar T a chci se zeptat jaký polarizační filtr mi doporučíte, Slyšel jsem že u průměru 62mm dochází k vinětaci a žě se to dá řešit 62mm SLIM a nebo větším filtrem s redukcí.A ještě se chci zeptat jaký poradíte filtr přechodový.
Děkuji Honza Brinda Kladno
22

brindaci, 12. 08. 2009 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 20 | Dobrý den, ideální by byl filtr "B+W 77mm CPol MRC SLIM Kaesemann", který ale nemáme v běžné nabídce. Je odolný nepříznivým povětrnostním vlivům, což běžné polarizační filtry nejsou. Kontaktujte kolegu na mailu zbozi@megapixel.cz
21

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 20. 07. 2009 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.