Ateliér
Trvalá světla
Trvalá světla, jak už jejich název napovídá, svítí na rozdíl od studiových záblesků neustále. Trvalá světla jsou základem filmařského a video průmyslu, nic ale nebrání jejich využití i pro fotografii, kdy fotograf potřebuje před pořízením snímku vidět, jak bude scéna nasvícena. Oproti studiovým bleskům mívají menší výkon, takže například při fotografování portrétů umožňují pracovat s velmi nízkými clonovými čísly a dovolují tak využít výhod světelných objektivů při práci s malou hloubkou ostrosti.
Na co se při výběru trvalých světel zaměřit
Výkon světel
Jedním z nejdůležitějších parametrů je bezesporu výkon světel. Je třeba zohlednit, k jakému účelu a zejména v jakém prostředí budou světla primárně využívána. Pokud potřebujete nasvítit velkou scénu nebo velký prostor, sáhněte po světlech s vyšším výkonem. Naopak pokud se jedná o malý prostor, fotografujete produkty nebo scénu osvětlujete několika světly, vystačíte si s menším výkonem. Některá světla jsou stmívatelná, tudíž se scéně snadno přizpůsobí. V naší nabídce naleznete trvalá světla o výkonu od 5 W až po 800 W.
Barevná teplota světel
Teplota barev je měření odstínu konkrétního světelného zdroje, měříme ji ve stupních Kelvina. Nižší hodnota chromatičnosti zajišťuje teplejší odstín světla, naopak vyšší počet Kelvinů produkuje studenější odstín blíže k modré barvě. Teplota denního světla odpovídá hodnotě přibližně 5600K. Pro větší univerzálnost je vhodné zvolit světla s nastavitelnou barevnou teplotou, avšak ty bývají zpravidla dražší. Fixní teplotu barev lze korigovat barevnými filtry.
Index podání barev CRI
Při výběru trvalých světel je důležité porozumět indexu podání barev (CRI) světla. CRI je míra schopnosti světla odhalit přesné barvy, odstíny a tóny pleti ve srovnání s přirozeným světlem. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud se budete držet CRI mezi 95 a 98. Jednoduše řečeno, čím vyšší je číslo CRI, tím lepší je kvalita světla. Při volbě trvalých světel byste neměli zvažovat nižší hodnotu než CRI 90.
Tvar světel
I v tomto případě je nutné promyslet, co budete osvětlovat. Klasická bodová světla pokrývají větší plochu, hodí se tedy především pro větší objekty nebo zaplnění místnosti. Jejich obrovskou výhodou je možnost osazení modifikátory, jelikož jsou standardně vybaveny bajonetem, nejčastěji Bowens. LED panely se staly oblíbenou volbou, když je požadován specifický tvar světla přímo z jeho zdroje. Ať už potřebujete velký obdélníkový panel pro osvětlení širší scény, kruhový panel, který vytváří nádherný efekt v očích portrétovaného a poskytuje přirozené, měkké světlo, nebo LED trubici pro její mimořádně kompaktní a přenosný tvar, z naší nabídky si jistě vyberte.
LED světla
LED světla mohou být vyvážená pro denní světlo, vyvážená wolframem, nabízet dvoubarevný výstup nebo produkovat plné RGBWW světlo. Dvoubarevná světla nabízejí flexibilitu při přechodu mezi denním světlem a wolframem. Avšak vzhledem k tomu, že jednotlivé LED diody mají více barevných teplot, je celkový výkon světla nižší ve srovnání s LED diodami s wolframovým nebo denním světlem. RGBWW poskytují nejširší škálu barev a efektů bez nutnosti použití gelových filtrů. Stejně jako u dvoubarevných světel je výkon RBGWW obvykle nižší v porovnání s alternativami s vyvážením denního světla nebo wolframu. LED světla nabízí hned několik výhod – mají kompaktní design, většinu lze napájet bateriemi a na rozdíl od žárovkových trvalých světel se nepřehřívají.
Sety trvalých světel
Sety zpravidla obsahují dvě nebo více světel a jejich příslušenství. Pokud si tedy zařizujete ateliér, můžete vybírat z naší bohaté nabídky setů, které zahrnují vše potřebné pro vaší tvorbu.