Viewfinder - hledáček

Část fotoaparátu, díky níž vidíte fotografovanou scénu.

U digitálních fotoaparátů jsou rozšířeny následující typy hledáčků:

  • hledáček pravé zrcadlovky neboli TTL hledáček. Tímto hledáčkem vidíme přesně to, co snímá objektiv, protože se na scénu díváme pomocí sklopného zrcadla umístěného v optické ose objektivu. To odráží obraz přes pentagonální optický hranol (nebo přes soustavu dalších zrcadel) do hledáčku. Použití zrcadla dalo jméno zrcadlovkám (SLR)
  • barevný elektronický video hledáček, čili EVF. Efekt je stejný jako u TTL hledáčku, ale obraz nevidíme pomocí optické soustavy. Místo toho je v hledáčku umístěn malý displej, který zobrazuje obraz poskytnutý snímačem.
  • Průhledový hledáček je vlastně průzor osazený jednoduchou optikou, která umožňuje změnu úhlu pohledu společně se změnou ohniska objektivu. Nevýhodou je ovšem paralaxa, takže nevidíme to stejné, co snímá objektiv. Od průhledových hledáčků se v poslední době upouští pro jejich konstrukční složitost a tím vyšší cenu. Jsou nahrazovány kvalitními LCD displeji, které jsou dobře čitelné i na přímém slunci. Tím odpadá problém s paralaxou.

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na 1 | Dobrý den, o žádném bohužel nevím.

2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 12. 09. 2012 |Reagovat

D

Dobry den,
da se dneska jeste sehnat klasicky kompakt (tj. zarizeni, ktere se vejde do kapsy u kalhot, ne neprava zrcadlovka), ktery by mel elektronicky hledacek?

1

David, 11. 09. 2012 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.