Barevná teplota

Barevná teplota charakterizuje spektrum bílého světla.

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWXZ

Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. Barevná teplota se měří v kelvinech, zde jsou příklady barevných teplot různých světelných zdrojů:

Člověk své vnímání barev přizpůsobuje světlu - bílý papír vnímá jako bílý, i když je vlivem osvětlení zabarvený. Fotoaparáty a kamery se naproti tomu musí na barevnou teplotu nastavovat - moderní digitální fotoaparáty jsou též zpravidla schopny vyvážení bílé odhadnout automaticky, ale v některých situacích je výhodné prostředí napevno nastavit - často se tak dá předejít například oranžovému zabarvení snímků pořízených v žárovkovém osvětlení.

Filmový materiál je naproti tomu většinou kalibrován na denní světlo, a barevné tónování se upravuje buď speciálními filtry, nebo dodatečně při vyvolávání v laboratoři.


Zobrazeny komentáře (5 - 1)

 • 5

  Avatar

  Reaguje na 2 | Já bych snad ještě přidal že teploty barev sou jen orientační, není špatné mírně snížit nebo zvýšit, pokud se to autorovi bude líbit.... a pokud fotíme v prostředí kde je více světelných zdrojů tak nám asi stejně nezbude nic jiného než vyvážení bílé nastavit podle vlastní intuice (například pokud světelný zdroj zkombinujeme s bleskem který má jinou barvu - může trošku vzniknout problém snímek nastavit podle těchto hodnot)

  Ondřej PECH, 25.02.2013 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Nevím, odkud máte ten barevný proužek, ale běžná žárovka má cca 2800-3000K. Podle toho proužku by ale svítila jak žlutý lamborghini.

  Xjmeno363, 30.09.2012 | Reagovat

 • 3

  Avatar
  Nesouhlasím s Vámi uvedenými údaji -- možná jste ty hodnoty zkopírovaly z nějakého webu, ale např. pro jasné sluneční světlo je b.t. 5200-5300 K, pro zamračnou oblohu se udává 6500 K, i když kalibrace většiny značek je na 6000 kelvinech. Jen jsem chtěl dodat malou poznámku: každý výrobce má malinko jiný standart pro posuzování barevné teploty. (např. při vyvažování na "Ve stínu" má firma Canon oproti Pentaxu rozdíl tisíc kelvinů).

  Kaja, 16.03.2011 | Reagovat

 • 2

  Bouška
  Reaguje na 1 | Dobrý den, ano, je to tak. Nastavení barevné teploty (respektive nastavení odpovídajícího symbolu) má vliv na barevnost fotky. Pokud například s nastavením WB na symbol žárovky budete fotit za denního světla, bude fotka modrá...

  Luděk Bouška - Megapixel, Šéfredaktor magazínu, Lektor fotografických kurzů, 07.02.2011 | Reagovat

 • 1

  Avatar
  Dobrý den, Chápu správně, že když budu fotit v prostředí kde je světlo pouze od žárovek, mám nastavit teplotu na 2800K (jak uvádíte) ? Nebo, jakým způsobem se projeví nastavení teploty na snímcích ?

  Michal, 07.02.2011 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím