Barevná teplota

Lidský mozek upravuje vnímání barevné škály podle prostředí. Podání barvy se může měnit na základě změny zdroje světla a barvy plochy, o kterou se odrazilo. Tyto změny jsou nejpatrnější na bílé barvě. Proto hovoříme o vyvážení bílé barvy. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. Tuto teplotu měříme v kelvinech. Digitální obrazová média na změnu světelného prostředí nebo jeho kombinaci samovolně nezareagují, proto jim nastavujeme předvolené hodnoty, nebo je necháme přeměřit a vyhodnotit hodnoty automaticky (tzv. AWB).

Komentáře

OP

Reaguje na 2 | Já bych snad ještě přidal že teploty barev sou jen orientační, není špatné mírně snížit nebo zvýšit, pokud se to autorovi bude líbit.... a pokud fotíme v prostředí kde je více světelných zdrojů tak nám asi stejně nezbude nic jiného než vyvážení bílé nastavit podle vlastní intuice (například pokud světelný zdroj zkombinujeme s bleskem který má jinou barvu - může trošku vzniknout problém snímek nastavit podle těchto hodnot)

5

Ondřej PECH, 25. 2. 2013 |Reagovat

X

Nevím, odkud máte ten barevný proužek, ale běžná žárovka má cca 2800-3000K. Podle toho proužku by ale svítila jak žlutý lamborghini.

4

Xjmeno363, 30. 9. 2012 |Reagovat

K

Nesouhlasím s Vámi uvedenými údaji -- možná jste ty hodnoty zkopírovaly z nějakého webu, ale např. pro jasné sluneční světlo je b.t. 5200-5300 K, pro zamračnou oblohu se udává 6500 K, i když kalibrace většiny značek je na 6000 kelvinech.
Jen jsem chtěl dodat malou poznámku: každý výrobce má malinko jiný standart pro posuzování barevné teploty. (např. při vyvažování na "Ve stínu" má firma Canon oproti Pentaxu rozdíl tisíc kelvinů).
3

Kaja, 16. 3. 2011 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 1 | Dobrý den, ano, je to tak. Nastavení barevné teploty (respektive nastavení odpovídajícího symbolu) má vliv na barevnost fotky. Pokud například s nastavením WB na symbol žárovky budete fotit za denního světla, bude fotka modrá...
2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 7. 2. 2011 |Reagovat

M

Dobrý den,
Chápu správně, že když budu fotit v prostředí kde je světlo pouze od žárovek, mám nastavit teplotu na 2800K (jak uvádíte) ?
Nebo, jakým způsobem se projeví nastavení teploty na snímcích ?
1

Michal, 7. 2. 2011 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.