Barevná teplota

Barevná teplota charakterizuje spektrum bílého světla.

ABCDEFGHIJKLMNOPRSTUVWXZ

Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. Barevná teplota se měří v kelvinech, zde jsou příklady barevných teplot různých světelných zdrojů:

Člověk své vnímání barev přizpůsobuje světlu - bílý papír vnímá jako bílý, i když je vlivem osvětlení zabarvený. Fotoaparáty a kamery se naproti tomu musí na barevnou teplotu nastavovat - moderní digitální fotoaparáty jsou též zpravidla schopny vyvážení bílé odhadnout automaticky, ale v některých situacích je výhodné prostředí napevno nastavit - často se tak dá předejít například oranžovému zabarvení snímků pořízených v žárovkovém osvětlení.

Filmový materiál je naproti tomu většinou kalibrován na denní světlo, a barevné tónování se upravuje buď speciálními filtry, nebo dodatečně při vyvolávání v laboratoři.


Zobrazeny komentáře (5 - 1)

 • 5

  Avatar

  Reaguje na 2 | Já bych snad ještě přidal že teploty barev sou jen orientační, není špatné mírně snížit nebo zvýšit, pokud se to autorovi bude líbit.... a pokud fotíme v prostředí kde je více světelných zdrojů tak nám asi stejně nezbude nic jiného než vyvážení bílé nastavit podle vlastní intuice (například pokud světelný zdroj zkombinujeme s bleskem který má jinou barvu - může trošku vzniknout problém snímek nastavit podle těchto hodnot)

  Ondřej PECH, 25.02.2013 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Nevím, odkud máte ten barevný proužek, ale běžná žárovka má cca 2800-3000K. Podle toho proužku by ale svítila jak žlutý lamborghini.

  Xjmeno363, 30.09.2012 | Reagovat

 • 3

  Avatar
  Nesouhlasím s Vámi uvedenými údaji -- možná jste ty hodnoty zkopírovaly z nějakého webu, ale např. pro jasné sluneční světlo je b.t. 5200-5300 K, pro zamračnou oblohu se udává 6500 K, i když kalibrace většiny značek je na 6000 kelvinech. Jen jsem chtěl dodat malou poznámku: každý výrobce má malinko jiný standart pro posuzování barevné teploty. (např. při vyvažování na "Ve stínu" má firma Canon oproti Pentaxu rozdíl tisíc kelvinů).

  Kaja, 16.03.2011 | Reagovat

 • 2

  Bouška
  Reaguje na 1 | Dobrý den, ano, je to tak. Nastavení barevné teploty (respektive nastavení odpovídajícího symbolu) má vliv na barevnost fotky. Pokud například s nastavením WB na symbol žárovky budete fotit za denního světla, bude fotka modrá...

  Luděk Bouška - Megapixel, 07.02.2011 | Reagovat

 • 1

  Avatar
  Dobrý den, Chápu správně, že když budu fotit v prostředí kde je světlo pouze od žárovek, mám nastavit teplotu na 2800K (jak uvádíte) ? Nebo, jakým způsobem se projeví nastavení teploty na snímcích ?

  Michal, 07.02.2011 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím