Barevná teplota
Lidský mozek upravuje vnímání barevné škály podle prostředí. Podání barvy se může měnit na základě změny zdroje světla a barvy plochy, o kterou se odrazilo. Tyto změny jsou nejpatrnější na bílé barvě. Proto hovoříme o vyvážení bílé barvy. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu. Tuto teplotu měříme v kelvinech. Digitální obrazová média na změnu světelného prostředí nebo jeho kombinaci samovolně nezareagují, proto jim nastavujeme předvolené hodnoty, nebo je necháme přeměřit a vyhodnotit hodnoty automaticky (tzv. AWB).
Komentáře
OP
Já bych snad ještě přidal že teploty barev sou jen orientační, není špatné mírně snížit nebo zvýšit, pokud se to autorovi bude líbit.... a pokud fotíme v prostředí kde je více světelných zdrojů tak nám asi stejně nezbude nic jiného než vyvážení bílé nastavit podle vlastní intuice (například pokud světelný zdroj zkombinujeme s bleskem který má jinou barvu - může trošku vzniknout problém snímek nastavit podle těchto hodnot)
Ondřej PECH, 25. 2. 2013 |Reagovat
X
Nevím, odkud máte ten barevný proužek, ale běžná žárovka má cca 2800-3000K. Podle toho proužku by ale svítila jak žlutý lamborghini.
Xjmeno363, 30. 9. 2012 |Reagovat
K
Jen jsem chtěl dodat malou poznámku: každý výrobce má malinko jiný standart pro posuzování barevné teploty. (např. při vyvažování na "Ve stínu" má firma Canon oproti Pentaxu rozdíl tisíc kelvinů).
Kaja, 16. 3. 2011 |Reagovat
Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 7. 2. 2011 |Reagovat
M
Chápu správně, že když budu fotit v prostředí kde je světlo pouze od žárovek, mám nastavit teplotu na 2800K (jak uvádíte) ?
Nebo, jakým způsobem se projeví nastavení teploty na snímcích ?
Michal, 7. 2. 2011 |Reagovat