Blesk

Fotografický blesk je zařízení, které velmi krátkým zábleskem osvítí fotografovanou scénu.

Blesk ve fotografii nachází uplatnění v mnoha situacích. Nejčastěji se používá z důvodu nedostatku světla. Fotograf by byl jinak nucen pracovat s delším časem, nižší clonou, nebo vyšší citlivostí, což vždycky nejde. Dalším typickým příkladem použití blesku je zachycení rychle se pohybujících objektů.

Blesky se dají rozdělit na dvě základní kategorie. Interní blesk, zabudovaný přímo ve fotoaparátu a blesk přídavný, tedy externí. Interní blesky mají velmi malý výkon a dají se použít pouze na omezenou vzdálenost. Externí blesky jsou mnohem výkonnější, mají vlastní zdroj v podobě baterií, ve většině případů mají výklopnou a otočnou hlavu a dají se odpalovat na dálku ať už kabelem, nebo bezdrátově. Velmi zajímavou funkcí některých externích blesků je také možnost řízení a odpalování na dálku přímo fotoaparátem, nebo bezdrátové propojení několika blesků do soustavy.

Pokračujte na Blesky

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (63) | Dobrý den, je nám moc líto, ale takovouhle věc nedokážeme na dálku diagnostikovat. Může být chyba jak v blesku, tak ve fotoaparátu, ale zrovna tak může být chybně nastavený fotoaparát. Zkusil bych vyresetovat přístroj do továrního nastavení a pokud to nepomůže tak se můžete zastavit na některé z našich prodejen a my se na to podíváme.

64

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 29. 5. 2019 |Reagovat

mp

Dobry den, prosim vas viete mi poradit preco mi nefunguje blesk sb-800 s nikon d5300? dakujem

63

magdalenka piskova, 29. 5. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (61) | Dobrý den, zhledem k tomu, že obě značky podporují režim TTL a mají svůj vlastní systémový konektor tak je zřejmě sice Canon blesk odpálí, ale pouze v manuálním režimu a nebude podporovat žádné doplňkové funkce. Uvedenou značku ale neprodáváme, takže to nemohu ověřit.

62

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 9. 2. 2018 |Reagovat

IPR

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, zda mohu použít foto blesk DÖRR DAF 42 "P" , který jsem si koupil k fotoaparátu Panasonic LUMIX DMC FZ 72, ke fotoaparátu Canon EOS 40D. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

61

Ing. Petr Reichl, 9. 2. 2018 |Reagovat

Luděk Bouška

Dobrý den, podle tabulky ze stránek výrobce by to mělo být v pořádku.

60

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 21. 11. 2016 |Reagovat

PS

Jde použít blesk typ Metz 45 CT -4 ,system SCA 300 na fotoaparát Nikon D 800 bez toho že by jej blesk poškodil.

59

Petr Schubert, 16. 11. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (57) | Dobrý den, obávám se, že Vás také nepotěším. Pokud mají ob blesky odpovídající patici, aby bylo možné je propojit s tělem, teoreticky by mohly fungovat. Ale ruku do ohně za to nikdo nedá, protože každý výrobce fotoaparátů Vám jednoznačně doporučí používání originálních blesků. Použitím neoriginálních (a tím spíše starých) blesků na sebe veškeré riziko poškození techniky bere její uživatel, tedy Vy.

58

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 22. 3. 2016 |Reagovat

Ještě jeden dodatek k původnímu dotazu!
Dobrý den. Mám fotoaparát Sony alfa 100 a blesky Metz 45 CT-4 a také Metz 30 BCT 4 .Rád bych zjistil jestli uvedené blesky je možné používat s uvedenou zrcadlovkou. Ani v prodejnách nebo servisu Sony mi nejsou schopni něco zjistit. A nechci něco pokazit. Děkuji . S pozdravem Šudák

57

Pavel Šudák, 21. 3. 2016 |Reagovat

Dobrý den. Mám fotoaparát Sony alfa 100 a blesk Metz 45 CT-4. Rád bych zjistil jestli je možné je spolu používat.
Ani v prodejnách nebo servisu Sony mi nejsou schopni něco zjistit. A nechci něco pokazit.
Děkuji . S pozdravem Šudák

56

Pavel Šudák, 20. 3. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (54) | Dobrý den, uvedený odpalovač bohužel neznám, takže asi moc neporadím. Každopádně blesky řady EZ nejsou určeny pro digitální fotoaparáty, takže může být problém i v tom.

55

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 19. 6. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.