Image stabiliser – stabilizátor obrazu

Optický, mechanický nebo elektronický systém, který brání roztřesení snímku při použití delších časů, nebo při použití dlouhého ohniska.

Pokud systém stabilizátoru detekuje neúmyslný pohyb objektivu, snaží se protipohybem srovnat osu objektivu nebo snímače.

Stabilizátor je vestavěn buď do objektivu a funguje na principu pohybu optického členu tak, že procházející paprsky dopadají kolmo stále na stejné místo. Výhodou je, že účinek vidíte rovnou v hledáčku, kdy zmizí viditelný třes, obraz se zklidní a jako by začne plavat.

Někteří výrobci dávají přednost mechanické stabilizaci. Ta je umístěna v těle přístroje a pohybuje přímo snímačem. Efekt je tedy velmi podobný. Velkou výhodou tohoto systému je, že funguje v podstatě se všemi použitými objektivy. Účinek ale není vidět v hledáčku a bývá tedy znázorněn alespoň grafickým symbolem.

Digitální stabilizátor obrazu, který inzerují někteří výrobci, je v podstatě jen zvýšení citlivosti snímače pro dosažení co nejkratších expozičních časů, aby bylo zabráněno pohybové neostrosti snmku. Díky zvýšené citlivosti je bohužel ale mnohdy podstatně snížena výsledná kvalita snímku. Mnohdy bývá tento způsob "stabilizace" kombinován se softwarovým doostřením fotografie, což je většinou také na úkor obrazové kvality.

Duální stabilizátor kombinuje oba systémy, tedy optický a digitální stabilizátor.

Pokračujte na Objektivy

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na 7 | Dobrý den, stabilizátor není potřeba před každým snímkem nijak zvlášť nastavovat, stačí jen nastavit nejdelší ohnisko objektivu. Hodnoty nejsou přepočítány, odpovídají těm na objektivu.
8

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 11. 4. 2011 |Reagovat

L

Dobry den,
mam dotaz jak nastavit stabilizator obrazu (e-520) v pripade objektivu typu zoom (70-300). Musim pokazde nastavit prave pouzitou ohniskovou vzdalenost nebo staci nastavit na nejdelsi ohnisko objektivu? A jsou hodnoty nastaveni v prepoctu na kinofilm nebo odpovidaji hodnotam na objektivu?
Dekuji
Lucka
7

Lucka, 9. 4. 2011 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 5 | Dobrý den, to je normální, to dělá právě stabilizátor.
6

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 3. 5. 2010 |Reagovat

m

Dobrý den, koupil jsem objektiv canon 17-55mm f2.8 is usm a zarazilo mne, že při namáčknutí spouště v něm cvakne a po celou dobu v něm jemně hučí, když spoušt pustim nebo vyfotim asi za sekundu se ozve další cvaknutí,to vše samozřejmě jen při zapnutí stabilizátoru. je to normální nebo je to špatně? předem děkuji za odpověď
5

milan, 3. 5. 2010 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 3 | Dobrý den, lepší volbou je D5000, obrazový výkon je na daleko lepší úrovni.
4

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 15. 2. 2010 |Reagovat

H

Dobrý den,mám prosbu:Chtěla bych si koupit digi.foťák.Zaujaly mne 2(nikon d 5000 s objektivem tamron 18-200,sony 230 objektiv 50-200)Mohl by jste mi poradit který je lepší.Děkuji.
3

Hanka, 13. 2. 2010 |Reagovat

o

Vlaďka!
Tvoj dotaz je hlas volajúceho na púšti...
2

ooo, 4. 5. 2009 |Reagovat

V

Dobrý den, mám prosbu. Rozhoduji se pro koupi digi-foťáku. Zaujal mne Nikon Coolpix S200, poradíte mi, zda je dobrý nebo prosím o doporučení jiného. Cena do 6000,-.Děkuji.
1

Vlaďka, 7. 12. 2007 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.