Magazín

Fotoporadna

Když nemůžete tvořit venku aneb Pár tipů na domácí focení

Martin LukešAktualizováno: 25. 11. 2020 v 14:19 • Rubrika: Fotoporadna

Když nemůžete tvořit venku aneb Pár tipů na domácí focení

Konec roku, a toho letošního zvlášť, fotografům moc nepřeje. Venku je sychravo, brzo se stmívá a díky vládním opatřením je focení venku poměrně dost omezené. Pokud nechce fotograf zakrnět, nezbývá mu nic jiného, než se uchýlit k domácím cvičením. Na druhou stranu ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistra. No a navíc tak mohou vzniknout fotografie, které by jako dárek ocenili ti nejbližší. Největší radost totiž udělá takový dárek, který člověk vyrobí sám pro toho druhého…Z lásky.

Obsah

V následujícím článku se dozvíte pár tipů na pomůcky, produkty a příslušenství, které by se mohly stát zajímavým pomocníkem při vašem (nejen) domácím tvoření. Některé z nich osloví spíše amatéry a hobby fotografy, jiné jsou čistě profesionální záležitostí. O některých z nich jste dost možná ani nikdy neslyšeli, nicméně všechny mohou posunout vaše fotografie, případně videa, zase o něco výš a všechny stojí minimálně za vyzkoušení.

Odrazná deska do každé rodiny

Myslíte si, že je odsrazná deska výhradně zálěžitostí profesionálů? Chyba lávky. Odrazka může být dobrým pomocníkem nejen profesionálního, ale i hobby fotografa. Odrazky se akorát člověk nesmí bát a jde jen o vyzkoušení. Výhodou je, že práci s ní zvládne každý po pár minutách tréninku a výsledky se dostaví okamžitě.

Další velkou výhodou odrazných desek je, že se hodí jak pro focení v ateliéru, tak v běžném interiéru, ale i venku. Navíc odrazku mohou využít jak fotografové, tak kameramani, ale i videoblogeři a youtubeři.


Scéna nasvícena přirozeným světlem (okno) a odraznou deskou.
Foto: Martin Lukeš

Použití odrazné desky je opravdu multifunkční a hodí se pro nepřeberné množství žánrů a situací. Někoho možná napadne: K čemu odrazku, když nefotím portréty? Ale tato pomůcka se nehodí zdaleka jen při focení portrétů, i když odtud ji asi známe nejčastěji. Odrazná deska je výbornou pomůckou například při fotografování zátiší, produktů, nebo při fotografování jídla.

V těchto žánrech se využívá nejčastěji k projasnění stínů, které jsou způsobeny hlavním světelným zdrojem, kterým může být lampička, stálé světlo, okno, nebo zábleskové ateliérové světlo. Odraznou desku umístíte proti tomuto světelnému zdroji a rázem máte scénu nasvícenou i z druhé strany, která je jinak obvykle utopená ve stínu.


Odrazná Fomei deska 5-IN-1/110 cm

Milovníci videa mohou odraznou scénu využít v podstatě stejným způsobem, zvláště pak když mají k dispozici pouze jedno světlo, které nenasvítí celou scénu rovnoměrně. Výhodou odrazné desky je to, že se dá složit a je proto snadno přenosná.

Některé odrazné desky mají možnost zvolit si barvu odrazné plochy například bílou, zlatou, stříbrnou nebo kombinovanou, čímž můžete ovlivnit teplotu odráženého světla. A některé, jako například odrazná Fomei deska 5-IN-1/110 cm mohou sloužit nejen k odrazu světla, ale také k jeho změkčení v případě, že ji využijete jako difuzor.

Přenosné kapesní led světlo zachrání situaci

Ani odrazná deska bohužel není všemocná. Pomůže vám většinou tam, kde máte k dispozici alespoň jeden silnější světelný zdroj. Pokud je světla málo, nebo není téměř žádné, a tudíž by neměla co odrážet, pak vám bude k ničemu. V takové situace by se mohlo hodit přenosné kapesní led světlo, kterým si jednoduše scénu přisvítite.

V počátcích LED technologie nebyly moc vhodnou pomůckou pro fotografování, ale naštěstí od těch dob se jejich možnosti značně vylepšily a stávají se čím dál oblíbenější pomůckou jak fotografů, tak videomakerů. K jejich největším přednostem patří čím dál větší výkon, nízký odběr elektrické energie, možnost napájení bateriemi, a tudíž jejich skladnost, přenosnost a pohotovost.

Sofistikovanější modely dokonce umožňují plynulou regulaci výkonu, a dokonce možnost nastavit konkrétní barevnou teplotu nebo třeba možnost ovládání světla pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu. K těmto pokročilejším světlům patří například Profoto C1.


Obličej přisvícený kapesním led světlem
Foto: Martin Lukeš

Tato externí světýlka se hodí jak pro fotografování klasickým fotoaparátem, tak si s nimi lze pomoci i při focení mobilním telefonem, které je v oblasti rodinného fotografování čím dál populárnější. Přenosná led světla se hodí i při natáčení videa nebo videoblogu a streamů jak ve studiu, tak v terénu.

Sám podobné světlo vlastním a využívám ho při fotografování jídla mimo studio, tam kde se musím přizpůsobit světelným podmínkám, které nejsou mnohdy pro profesionální výstup optimální.


Světlo Profoto C1

Řešení pro začátek? Trvalá studiová světla

No a pokud ani toto přenosné, kapesní řešení nestačí, nezbývá, než sáhnout po výkonnějším modelu stálých světel. Ty už jsou napájeny z elektrické sítě, takže jsou vhodné právě pro domácí a ateliérové použití. Světlo má podstatně silnější výkon, a navíc lze většinou trvalá světla doplnit o různá příslušenství jako jsou deštníky, softboxy, stojánky, fitry atd.

K nejzákladnějšímu setu stálých studiových světel patří Terronic Basic Hobby Kit 500/500, který obsahuje dvě světla s výkonem 500 W a v ceně jsou navíc dva stojany, dva reflektory a dva deštníky pro rozptýlení a změkčení světla.


Akt nasvíceným stálým světlem
Foto: Martin Lukeš

Jde tedy o ideální sestavu pro začátečníka, která by mohla být vzhledem k ceně i velmi zajímavým vánočním dárkem. Trvalá světla se hodí opět jak k focení portrétů, tak i například aktů, zátiší, produktů nebo již zmiňovaného fotografování jídla. Stejně tak je používají streameři a blogeři, kteří si svá videa chtějí nasvítit o něco profesionálněji než lampičkou z IKEA.

 

Zábelsková světla jsou vizitkou každého profesionála

Ani stálá světla se ale nehodí pro všechny příležitostí a mají omezený výkon. Ten, kdo chce pracovat s co nejnižší citlivostí, ještě chce clonit a požaduje naprosto nekompromisní výstup, co se kvality týče, skončí dříve nebo později u zábleskových světel.

Ty mají ohromnou výhodu v tom, že si můžete udělat světlo takové, jaké chcete i tam, kde není vůbec. Navíc mají dostatečný výkon, abyste mohli pacovat téměř neomezeně s nastavením expozičních hodnot.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/8/277228.jpg?v=1475611752 | Martin Lukeš, Glamour | Megapixel
Scéna přisvícená externím zábleskovým světlem na baterii

Ty nejmodernější zábelskové jednotky jako například Profoto B10 Plus mají spoustu pokročilých funkcí, jako například přenos měření TTL, vysokorychlostní synchronizaci (HSS) s možností použít krátké expoziční časy, dále možnost plynule řídit výkon i teplotu pilotního světla, nebo Freeze Mod s dobou záblesku 1/50,000 vteřiny. Díky akumulátoru lze světlo používat jak v ateliéru, tak venku v exteriéru a to dává fotografovi doslova neomezené možnosti.

Profoto B10 Plus
Profoto B10 Plus | Megapixel

 


 

 

Nezapomeňte na zpracování fotografií

Každý zkušený fotograf ví, že zmáčknutím spouště zdaleka celý fotografický proces nekončí. Tak jako bylo dříve potřeba namíchat vývojku, ustalovač a zapnout zvětšovák, je i nyní potřeba výslednou fotografii trochu doladit. Za úplné minimum se dnes považuje tzv. vyvolání z RAW formátu, které v sobě zahrnuje vyvážení barev, úpravu jasu a kontrastu, případné doostření a potlačení šumu. Když je potřeba, tak i srování expozice.

Pokud chcete, aby výsledek stál za to, neobejdete se bez kvalitního monitoru, který má věrné barvy, rovnoměrné podsvícení, slušný kontrast a ideálně by měl jít zkalibrovat. Jedním z takových, který navíc vychází dobře v poměru cena / výkon je monitor určený pro fotografy a grafiky BenQ SW2700PT.

V našem oboru dává značná část profesionálů přednost systému od společnosti Apple, která mimo jiné nabízí tzv. "all in one" řešení. Na stole pak máte pouze jedno sofistikované zařízení, které v sobě skrývá jak velmi výkonný počítač, tak pokročilý monitor s vysokým rozlišením, který se hodí jak na zpracování fotografií, tak střih videa. Jedním z takových modelů je například Apple iMac 21,5" Retina 4K (2020) / i5 3,0GHz / 8GB / 256GB SSD / Radeon Pro 560X 4GB.


BenQ SW2700PT / Wacom Intuos Pro M / Apple iMac 21,5" Retina 4K (2020)

A když už je řeč o zpracování fotografií, tak je určitě na místě zmínit také pomůcku, bez které se neobejde žádný pokročilý retušér, ilustrátor ani grafik a které všem těmto profesím neskutečně usnadňuje, zrychluje a hlavně zefektivňuje jejich tvorbu. Ano moudří již vědí, řeč je o grafickém tabletu.

Etalonem kvality v tomto segmentu je jednoznačně výrobce Wacom a jejich model Intuos Pro M naleznete na stole většiny profesionálních fotografů a grafiků. Tablety si ale stále víc získávají oblibu i mezi hobby fotografy a retušéry a většina těch, kteří takové zařízení používají, se shodují na tom, že svoji práci by si bez tabletu již jen těžko dokázali představit.

https://cdn.megapixel.cz/images/article-medium/4/178824.jpg?v=1535356268 | Megapixel
Ukázka pokročilé retuše na tabletu Wacom (autor: Radovan Bartek)

Jen skutečnou fotografii můžete vzít do ruky

Postproces ale stále není tou poslední fází celého fotografického procesu. Spousta ortodoxních fotografů považuje za fotografii až ten finální produkt, tedy ne shluk pixelů na monitoru nebo datový soubor jediček a nul uložený někde v útrobách vašeho harddisku, ale skutečnou papírovou fotografii. Tu pak můžete vzít do ruky, někomu ji fyzicky podat, vložit do alba, pověsit na zeď nebo vložit do obálky, někomu ji poslat a potěšit ho tím.

No a k tomu, aby se vámi vyfotografovaný obraz zhmotnil, je zapotřebí tiskárna. Dřive byly kvalitní fototiskárny poměrně drahé a dovolit si ji mohl jen málokdo. V dnešní době, ale jejich cena velmi výrazně kleska a dobrou fototiskárnu dnes pořídíte v podstatě za polovinu toho, co stojí hobby fotoaparát nižší třídy. Jednou z takových je i výkonná fototiskárna Tiskárna Epson L850.Je opravdu pohodlné, když si svoji fotografickou tvorbu můžete vytisknout v klidu doma, a navíc kdykoliv, třeba hned. A co si budeme povídat, rodinné fotografie jsou již celé generace tím nejvděčnějším vánočním dárkem pro babičky, maminky, tetičky a manželky. A kdybyste přeci jen měli pocit, že tisk raději svěříte do rukou odborníků, můžete využít služeb naší on-line foto sběrny, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství velikostí a formátů, včetně populárních fotobrazů v rámu nebo na plátno, které pak už jen stačí pověsit na zeď.

https://cdn.megapixel.cz/images/w1024h1024/8/162908.jpg?v=1524660033 | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.