Jak fotit krajinu - pár základních tipů Fotoporadna

Jak fotit krajinu - pár základních tipů

Luděk BouškaAktualizováno: 15. 5. 2017 v 13:09 • Rubrika: Fotoporadna

Fotografování krajiny patří k těm nejčastějším a také nejoblíbenějším tématům. Krajinu fotí vlastně skoro každý, ať už na exotické dovolené, nebo třeba jen na víkendových procházkách. Ale jak to tak bývá, fotky mnohdy nedopadnou úplně podle fotografových představ.

Čím fotit krajinu

Říká se, že nejlepší je ten foťák, který máte právě po ruce. A to může být třeba i „obyčejný“ mobilní telefon. Ano, dokonce i z mobilu může vzniknout hezká a za dobrých podmínek dokonce i technicky kvalitní fotka. Pokud je totiž dostatek světla, které za ideálních podmínek krajinu nádherně vymodeluje, dokážou současné mobilní telefony fotit překvapivě hezky.

Máte-li ale na kvalitu fotek vyšší nároky, určitě se vám vyplatí použít fotoaparát s výměnnými objektivy, tedy buď zrcadlovku, a nebo bezzrcadlovku, tedy tzv. kompakt s výměnným objektivem. Jaké jsou jejich výhody?

Zrcadlovka

 • Optický hledáček.
 • Větší nabídka objektivů a příslušenství.
 • Výrazně delší výdrž baterky, což oceníte především na delších výletech.
 • Většinou špičková kvalita fotek.

Bezzrcadlovka

 • Elektronický hledáček, nebo displej.
 • O něco menší rozměry a hmotnost.
 • Větší nabídka velikosti snímačů - od velkých středoformátových, přes fullframe, až po menší APS-C a Micro 4/3 formáty - to má vliv právě na rozměry a hmotnost.
 • Kvalita fotek také špičková, oproti zrcadlovkám srovnatelných parametrů není žádný rozdíl

Menší snímač může být dokonce i výhodou. Ale pouze u záběrů, kde má být velká hloubka ostrosti, tedy na nichž má být ostré jak popředí, tak pozadí záběru. Pokud je totiž menší snímač, musí k němu být použita i menší optika, přesněji řečeno objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností, abyste dosáhli dostatečného úhlu záběru. Jednou z podstatných vlastností „kratších“ objektivů je daleko snazší dosažení velké hloubky ostrosti, a to je pro focení krajiny většinou velice žádoucí.

Je férové doplnit, že pokud jde o kvalitu snímků a nabídku objektivů a příslušenství, rozdíly mezi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami se dnes v podstatě stírají a obě dvě zmíněné konstrukce jsou de facto rovnocenné. 

Jaký objektiv je nejvhodnější

Záleží jen na tom, jestli chcete fotit celek krajiny, a nebo pouze její detail, podle toho se rozhodnete, jestli dáte přednost spíše širokoúhlému objektivu, nebo teleobjektivu. Spousta fotografů má v oblibě právě širokoúhlé objektivy, protože se toho do záběru vejde daleko víc. Ale fotky pořízené teleobjektivem mívají velmi zvláštní perspektivu, protože přibližují vše, co se v záběru objeví. Tím dokážou celý snímek „zploštit“ a zachytit jej úplně jinak, než vidíte pouhým okem.

Jak zaostřovat

Pokud se vám do záběru podaří dostat hezké popředí, bude na snímku zaujímat docela hodně místa a určitě by si zasloužilo, aby bylo ostré a dobře čitelné. Proto je dobré namířit zaostřovací bod právě na popředí. Nemusíte mít strach, při vhodném nastavení fotoaparátu bude ostré i pozadí.

Určitě je vhodné zvolit jednorázový režim ostření, který bývá označován zkratkou AF-S, nebo ONE SHOT. V tomto nastavení fotoaparát při namáčknutí spouště zaostří a ostření se zablokuje. Vy pak můžete ještě pozměnit kompozici záběru a až poté domáčknout spoušť až nadoraz.

Filtry

UV filtr - stal se primární ochranou proti mechanickému poškození přední čočky objektivu. V terénu může objektiv potkat nějaká ta kolize v podobě pádu, škrábnutí o větev, ťuknutí o kámen atd. UV filtr tak může v podobně nepříjemných situacích zachránit několikanásobně dražší objektiv, což určitě stojí za investici.

Polarizační filtrjeho použitím odfiltrujete lesk ze všeho, co se alespoň trochu leskne a není to z kovu. Tedy například z vodní hladiny (pokud je voda čistá, vidíte – fotíte skrz ní, skoro jako by tam nebyla), ze spadaného mokrého listí, z trávy, prostě ze všeho. Dokáže také ztmavit modrou oblohu, takže na ní vyniknou bílá oblaka. Zároveň upraví celkový kontrast a zvýrazní barvy.

Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje téměř vůbec. Při použití polarizačního filtru dochází také k úbytku světla o cca 1,5 až 2 EV. S nasazeným polarizačním filtrem se tedy znatelně prodlužuje expoziční čas a to je další důvod, proč je dobré používat stativ.

Přechodový filtrslouží především k srovnání expozičních rozdílů, na které můžeme narazit právě při fotografování krajiny. Typickým příkladem je vysoký jas oblohy a stíny pod horizontem. Výsledná fotografie má buď dobře naexponovaný spodek a přepálenou oblohu a nebo naopak. Přechodový filtr ztmavuje jen tu část kde je největší jas a výsledná fotografie je následně vyvážená. Přechodovým filtrem se dá otáčet stejně jako polarizačním. To je dobré v případě že nechceme mít horizont v rovině, nebo když fotografujeme na výšku. Tyto filtry se prodávají v několika variantách, které se liší jak vysoko a jak silné je jejich ztmavení.

ND (šedý neutrální filtr) Existuje celá řada situací, kdy clonové číslo objektivu nestačí a fotograf by rád použil delší čas expozice, bez toho aby došlo k přeexpozici snímku. Typickým příkladem je fotografování tekoucí vody, nebo vodopádů. Pro podobné scény musíte nastavit delší čas expozice, ale za denního světla fotoaparát tuto situaci lidově řečeno „neucloní“. V tu chvíli přichází čas pro neutrální filtr, který propouští jen minimum světla, takže je pro dosažení správné expozice výrazně prodloužit expoziční čas.

Stativ a dálková spoušť

Tyto dva doplňky nezbytně patří do výbavy každého krajináře a v podstatě by je měl vlastnit každý fotograf, bez ohledu na to jakému žánru se věnuje. V krajině budete velmi často pracovat s vysokým clonovým číslem kvůli velké hloubce ostrosti. To ale znamená prodloužení expozičnho času. Někdy se s časem expozice můžete dostat na takovou hodnotu, kterou už nejste schopni udržet z ruky a fotka bude při takové expozici rozmazaná. Ideální čas expozice u ohniska 24mm je cca 1/80 a kratší (minimum je cca 1/25). Stabilizátor sice tuto hranici o kousek posouvá, ale také není všemocný. Dá se samozřejmě udržet i méně než 1/50s, ale je to vždy riziko, které za to určitě nestojí. Stativ tedy fixuje přístroj tak, aby nedošlo k jeho pohybu během delší expozice. 

Dálková spoušť pak zaručuje to, že přístroj na stativu při zmáčknutí standardní spouště nerozechvějeme. I nepatrný dotek během expozice může jemně rozhýbat přístroj a snížit tak ostrost snímku. Dálkové ovládání se samozřejmě dá nahradit samospouští, kterou má každý seriozní přístroj vestavěnou, ale investice do dálkové spouště, není tak hrozná a určitě se vyplatí. Osobně preferuji kabelovou, protože nemusím lovit neviditelným IR paprskem senzor na fotoaparátu.

Pro fotografování ze stativu platí 4 základní pravidla:

 1. použít samospoušť, nebo dálkové ovládání
 2. nastavit vždy co nejmenší ISO i za cenu delší expozice
 3. vždy vypnout stabilizátor obrazu, bez ohledu na to, jestli je v objektivu, nebo v těle fotoaparátu
 4. předsklopit zrcátko, pokud přístroj tuto funkci má a pokud chcete mít jistotu, že jste pro snímek udělali maximum.

Čím více těchto pravidel dodržíte, tím větší jsou záruky na úspěch.

Vhodný expoziční režim

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře. Při použití vysokých clonových čísel dosáhnete velké hloubky ostrosti, takže ostré může být všechno od zaostřeného objektu směrem k pozadí, ale i směrem k popředí.

Nastavením vysokého clonového čísla – bavíme se o hodnotách f/11 až f/16 – je ale clonový otvor docela malý a objektivem tedy prochází relativně malé množství světla. To znamená, že se díky tomu prodlouží expoziční čas. Aby nebyl snímek znehodnocen pohybovou neostrostí vlivem pohybu přístroje v okamžiku expozice, měli byste fotoaparátu zajistit dostatečnou oporu. Improvizovat se dá třeba s položením foťáku na kámen, pařez nebo něco podobného, ale ideálním řešením je už zmíněné použití stativu. Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Avatar

  Určitě se najdou zrcadlovky, ke kterým seženete míň objektivů, než k MFT systému...

  Karel Kahovec, 15.05.2017 | Reagovat

 • 1

  Fiala

  hezký článek...dodal bych, že fotit lze i (a já fotím) na plný manuál M, kde mám vše pod kontrolou. To se hodí zejména při panoramatických fotografií, kde je nutné zachovat stejný expoziční čas pro celou sérii snímků

  Petr Fiala, 13.05.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit krajinu

  Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

 • Česká krajina

  Krajina je mezi hobby fotografy zřejmě nejrozšířenějším a nejpopulárnějším tématem. Ostatně kdo by neměl rád procházky, výlety, horské tůry a…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím