Recenze Panasonic Lumix DMC-FZ2000

Martin Čiháček

Martin Čiháček • 17. 03. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • 1" snímač MOS a 20,1 Mpx
  • Neomezená doba záznamu videa
  • Zabudované ND filtry
  • Váha a rozměry
  • Kompromis mezi fotoaparátem a kamerou
  • Obrazová kvalita

Co se nám nelíbí

  • Vysunutý objektiv i při nejmenším ohnisku

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-FZ2000 od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Panasonic Lumix DMC-FZ2000 v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Panasonic Lumix DMC-FZ2000

Představení Panasonic Lumix DMC-FZ2000

Představení Panasonic Lumix DMC-FZ2000

Představení 

   

Panasonic Lumix DMC-FZ2000 není dnes úplnou novinkou. Přesto jsem si jej vzal do parády a rozhodl se vám přiblížit, v čem je tak oblíbený a uznávaný mezi fotografy a videotvůrci. Jedná se o pokračovatele ultrazoomových kompaktů hned po modelu FZ1000.

 Fyzické zpracování a ergonomie

Kompakt samotný váží 915 g, což je při jeho rozsahu a komponentech naprosto ideální. Tělo je sestaveno z kombinace plastu a kovové slitiny. Již na první dojem je po ergonomické stránce naprosto parádní. Skvěle a přesně padne do ruky, manipulace je velmi příjemná a to také díky preciznímu pogumování gripů. Oceňuji plně výklopný displej, protože ten se u většiny dnešních fotoaparátů již tolik nevidí. Líbí se mi dva kruhové voliče, na levé straně možnost stylu snímání (single shot, burst, 4k režimy, časosběr,..) a na pravém klasicky volič režimů (M, S, A, P, auto,...).

 

Dále pak dva rollery (otočné voliče), které poskytují rychlejší a komfortnější manipulaci při nastavování expozice. Po levé straně na objektivu pak nalezneme další zajímavou novinku a to zabudované ND filtry ve třech intenzitách (ND 64, ND 16, ND 4) a také tři funkční volitelná tlačítka. Kromě zoomovacího prstence zde také najdeme ostřící prstenec, v případě nutnosti využít manuální ostření. Všechna ostatní tlačítka a ovládací prvky najdeme pak na zadní straně přehledně rozmístěna.


 V balení naleznete klasicky popruh, akumulátor (DMW-BLC12E), nabíjecí adaptér, USB kabel, krytku objektivu a sluneční clonu. 
Zásadní technické prvky a funkceFZ2000 prošla drobnou obměnou optiky. Do těla byl zasazen nový objektiv LEICA DC VARIO - ELMARIT 24-480 mm F/2,8-4,5. Nový objektiv nese také novou technologii a DC motorek umožňuje uživatelům plynulý zoom z nejširšího ohniska až po nejdelší. Dále také clona s galvanometrem, která se používá v profesionálních videokamerách. Ta umožňuje plynule zachytit náhlé změny jasu a díky tomu je schopna během nahrávání dokonale ovládat clonu. Objektiv je složen z 16 prvků v 11 skupinách a za pomoci speciálních čoček splňuje přísné standardy společnosti Leica v potlačení zdvojení a odlesků.

 


Dalším důležitým prvkem je rozhodně natáčení videa. To se u FZ2000 posunulo na vyšší úroveň. V Panasonic mysleli na obojí a vytvořili tak hybridní fotoaparát a videokameru zároveň. Rozhodně první příjemnou aktualizací je neomezená možnost nahrávání videa. FZ2000 nahrává v rozlišení 4K (Cinema 4K: 4096 x 2160/ 24 fps a QFHD 4K: 3840 x 2160 až 60 fps) ve formátu MOV/MP4 s vysokou přenosovou rychlostí až 200 Mb/s (ALL-Intra).

Navíc, i do FZ2000 lze přikoupit aktivační klíč a updatovat tak do těla V-Log funkce jako je tomu např. u GH5 a dalších modelů. 


Důležitý je také nový jednopalcový snímač s rozlišením 20,1 megapixelů. S novým snímačem je také kladen důraz na lépe se chovající citlivost ISO, kde je šum minimalizovaný a snímky jsou tak čistější a kvalitnější. To platí i pro ISO12800/ rozšířeně až ISO25600.
Obměnu dostal také hledáček. Zde byl zasazen nový OLED LVF (Live View Finder) s rozlišením 2 360 000 bodů a zvětšením 0,74x (ekvivalentně k 35 mm), díky kterému se kompozice jeví lépe také na přímém slunečním světle. 


Obrazový výstup a praktické zkušenosti


Musím říct, že mě FZ2000 překvapila. Líbí se mi pohotovost fotoaparátu při zapínání. Další příjemnou výhodou je určitě plynulý a spolehlivý chod zoomování.
AF funguje rychle a přesně. Dále také AF tracking na pohyblivý objekt se osvědčil jako jistota. Pro fotografy a nadšence zvířat a sportovních momentů je to tak parádní varianta. Oceňuji také kompaktnost vysunutí objektivu, kdy se po zapnutí fotoaparát vysune na určitou polohu a dále už pak zoomování probíhá vnitřně. Díky většímu snímači také fotoaparát daleko lépe pracuje s vyšší citlivostí ISO a šumu je na fotkách mnohem méně.

Z pohledu videotvorby mě FZ2000 utvrdil v tom, že Panasonic to zkrátka s videem umí. Nejen rozlišení a možnosti, ale také celkový výstup. Do tohoto ultrazoomu lze dokoupit aktivační klíč, který odemkne V-Log a další funkce. Díky tomu se tak stává velmi kvalitní a spolehlivou kamerou. Navíc už také bez omezení doby pořizování záznamu. Výstup z FZ řady pak lze krásně barevně i kvalitativně sjednotit například s řadou GH
Závěr a hodnocení

Závěrem bych rád dodal, že Panasonic Lumix DMC-FZ2000 je naprosto ideálním kompromisem mezi fotoaparátem a videokamerou. V poměru cena/výkon patří doopravdy k nejlepším. Spokojeni budou především nadšenci ve fotografii zvířat a sportu, ale také uživatelé, kteří od fotoaparátu očekávají možnost nafotit s ním “všechno” a neměnit přitom objektivy. Nadšeni budou také video tvůrci, ať už amatéři či pokročilí. FZ2000 rozhodně doporučuji. 

Hodnocení zákazníků (6)

Hodnocení zákazníků (6)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jiřina, Staré Město, 25.11.2021

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Milan, 12.01.2020

5

Měl jsem Canon 7D a objektivy (24 mm, 28-150 mm, 50 mm, 300 mm), které jsem již odmítal tahat na mé turistické, vesměs 20 km výlety každý den o víkendu. Zvolil jsem si tento stroj, který krom velkého rozsahu nabízí i více kreativní práce s fotografií než zrcadlovka. Je rozumným kompromisem mezi zrcadlovkou a "fotomobilem". Jsem naprosto spokojen.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jiří, Jílové, 24.04.2019

5

Vynikající fotoaparát, ještě se s ním seznamuji.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, Tábor, 13.03.2018

5

Super!

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miroslav, Lanškroun, 01.12.2017

5

Fotoaparat je vyborny.Je nabity funkcemi a vhodny pro pokrocile fotografy,kteri chteji vse v jednom a kvalitni obraz z vetsiho cipu.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Hana, Brno, 08.12.2016

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Panasonic Lumix DMC-FZ2000 s Leica optikou dodá vaší tvorbě videa a fotografie vysokou kvalitu zpracování. 1" snímač MOS s 20,1 megapixely se postará o nízký šum a vysoké rozlišení. Natáčejte 4K video s 100Mbps/30p a F-HD 200Mbps/60p video bez omezení délky!

FZ2000 | Megapixel

Nově vyvinutý objektiv jako hybrid fotoaparátu a kamery

Nový objektiv F2.8-4.5 25-480 mm LEICA DC VARIO-ELMARIT se může pochlubit vysokým optickým výkonem pro fotografie i videa. Tento systém objektivu využívá vnitřní strukturu zoomu s mechanismem vodící tyče pro hladký a stabilní zoom a výrazně potlačuje posun obrazu o 80% ve srovnání se svým předchůdcem FZ1000. Bezjádrový motor DC také umožňuje pomalý konstantní zoom ze širokoúhlého konce na 20x teleskopický konec.

Clona s galvanometrem, která se používá v profesionálních videokamerách, plynuje zachycuje i náhlé změny jasu. a tím pádem přináší plynulé a bezproblémové ovládání clony i během zoomu.

fz2000 - 2 | Megapixel

20x optický zoom v kompaktním těle

Nový objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT má jas F2.8-4.5, který dodává nízkou hloubku ostrosti i v případě teleskopických snímků. Tento objektiv se skládá ze 16 prvků v 11 skupinách, včetně 4 čoček ed a 5 asférických čoček s 8 asférckými povrchy a čočky UHR. Objektiv splňuje přísné standardy společnosti Leica v oblasti o hodnoty MTF a v potlačení zdvojení a odlesků.

Jedinečná technologie společnosti Panasonic pro tvarovní asférických čoček přináší krásné a rovnoměrně plynulé ostření s neviditelnou kontrurou. 

fz2000 - 3 | Megapixel

Tvorba videa v profesionální kvalitě

Model LUMIX fZ2000 dále posouvá standardy profesionální kvality díky nahrávání v rozlišení 4K, nahrává video ve formátu MOV/MP4 a přenosovou rychlostí 200 Mb/s bez omezení délky nahrávání. Navíc integruje řadu praktických funkcí podporující profesionální nahrávání videa.

Navíc profesionalitě dodá vstup pro externí mikrofón a 9 lamelová plynulá clona, vestavěný ND filtr, vnitřní pohyb čoček, otočné prstence na objektivu - vše co by jste mohli kreativně využít při tvorbě videa či fotografie.

fz2000 - 4 | Megapixel

Velký 1palcový snímač - úžasné fotografie i za nepříznivých světelných podmínek

Velký jenopalcový 20,1 megapixelový snímač MOS s vysokou citlivostí zlepšuje odstup signálu od šum a umožňuje zachytit jasný snímek s minimem šumu i při citlivosti 12800/rozšířený reřim ISO25600. Velké možství zachyceného světla umožňuje vytvýřet působivé rozostžení s mělkou hloubkou ostrosti. Budete s ním moci vytvářet opravdu nádherné snímky v různých situacích.

fz2000 - 5 | Megapixel

Ostatní

Číslo produktu DMC-FZ2000EP
Typ produktu Kompakt
Příslušenství v balení Li-Ion baterie, nabíječka, USB kabel, popruh přes rameno, krytka na sáňky k blesku, krytka na objektiv, sluneční clona
Značka Panasonic

Obecné

Podle použití Ultrazoom, Výkonný

Obrazový snímač

Formát snímače 1" / CX
Rozlišení snímače 20 Mpx
Rozlišení fotografií 5472x3648, 2736x1824, 3888x2592
Technologie snímače BSI-CMOS
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 13.2 x 8.8

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Digitální zoom 2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 125
ISO - maximální citlivost 25600
Rychlost sériového snímání 12 sn./s
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
Bracketing Ano

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Venus Engine IX

Objektiv

Optický zoom 20 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-480
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 480 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 4,5
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony Ano (součást balení)

Ostření

Makro od 3 cm
Počet AF bodů 49

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/16000

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 236000

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku 1/160
Směrné číslo blesku 13,2
Sáňky pro externí blesk Ano
Dálkové řízení extreního blesku Ano

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Záznam

Formáty souborů JPEG, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Zoom při videu Ano
Video formát AVCHD, H.264, MPEG-4
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 350 snímků
Rozhraní USB 2.0, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie DMW-BLC12 pro Panasonic

Fyzikální specifikace

Materiál těla Kov
Rozměry v mm 138 x 102 x 135
Hmotnost 915 g
Barva černá

Ke stažení

FZ2000 - Návod.pdf

Zobrazit popis a parametry